Ungdomsskolens bestyrelse

Om ungdomsskolens bestyrelse

Ungdomsskolens bestyrelse består af ni medlemmer.

Tre er valgt af og blandt Børne- og Ungdomsudvalgets medlemmer, og de resterende medlemmer repræsenterer interesseorganisationer, medarbejdere og elever. 

Dagsordner og referater

Repr. for Borgerrepræsentationen

Jan Andreasen, Socialdemokratiet, formand for bestyrelsen
E-mail: jan_andreasen@br.kk.dk
Telefon: 21 97 79 31

Karina Vestergaard Madsen, Enhedslisten
E-mail: karina_vestergard_madsen@br.kk.dk 
Telefon: 61 24 02 67

Henrik Svendsen, Dansk Folkeparti
E-mail: Henrik_Svendsen@br.kk.dk
Telefon: 21 79 61 14

Repr. for Skole og Forældre, København & LO/DA

Stefan Ingerslev (Skole og Forældre, København)
E-mail: stefan@skole-foraeldre-kbh.dk
Telefon: 30 95 09 23

Bo Kjærulf (LO Storkøbenhavn)
E-mail: bok@forbundet.dk  
Telefon: 21 61 71 07

Medarbejderrepræsentanter

Hvis du som medarbejder har input til bestyrelsens arbejde, er du velkommen til at kontakte en af dine medarbejderrepræsentanter:

Jens Toft
Lærer på Byhøjskolen
E-mail: jt@jenstoft.dk
Telefon: 26 17 99 64

Søren Brinch
Lærer på Dagkursus, Ungdomsskolen Nørrebro/Østerbro
E-mail: brinch1986@gmail.com
Telefon: 29 91 84 68

Elevrepræsentanter

Der er altid to elevrepræsentanter i ungdomsskolens bestyrelse.

Mouni Hadj Amderrahmane
Elevrepræsentant

Jacob Emil Nielsen
Elevrepræsentant

På møderne deltager desuden:

Ditte Bergholdt Asmussen
Tilforordnet fra Børne- og Ungdomsforvaltningen
E-mail: ditte.bergholdt.asmussen@buf.kk.dk 

Kontakt

For mere information vedrørende denne side.